piątek, 3 kwietnia 2020

„Wezwanie do świętości” - Donata Karwan


,,Bądźcie święci, ponieważ Ja jestem Święty, Pan, wasz Bóg". (Ks. Kapłańska 19,2)

Chciałabym się z Wami podzielić snem z 19.02.2020 r. To niesamowite dla mnie, że data snu i rozdział oraz wers z Księgi Kapłańskiej są takie same.

Mój sen. Widziałam grupę ludzi zebranych w dużej sali jadalno - kuchennej. Najprawdopodobniej wszyscy czekali na posiłek. Na kuchence rzeczywiście stał duży garnek i coś się w nim gotowało. Ktoś podszedł do kuchenki i ostrożnie zdjął gorący garnek z płyty i przeniósł go w inne miejsce. Nie wiedzieć czemu jakiś mężczyzna podszedł do kuchenki i usiadł na gorącą płytę. Szybko z niej zeskoczył i zaczął skakać ,,jak poparzony". Nagle zemdlał i przewrócił się na podłogę. Ludzie zaczęli go cucić i wzywać pomocy. Koniec snu.

Interpretacja

Na początku nie bardzo rozumiałam, ale potem przypomniała mi się historia biblijna, kiedy Król Dawid sprowadzał Skrzynię Przymierza do Jerozolimy. Uza chciał przytrzymać ręką Skrzynię, kiedy woły się potknęły i padł za to martwy.


Tło historyczne

2 Samuela 6 i 1 Ks. Kronik 13     

Za czasów Króla Saula Skrzynia Przymierza znajdowała się w Kiriat-Jearim w Judzie.  Kiedy Dawid został królem postanowił sprowadzić Skrzynię do Jerozolimy. Zebrali lud z całego Izraela i świętując przed Bogiem wzięli Skrzynię z domu Abinadaba, umieścili na nowym wozie, a synowie Abinadaba Uza i Achio prowadzili ten wóz. W pewnym momencie woły ciągnące wóz potknęły się, a Uza wyciągnął rękę, aby przytrzymać Skrzynię. Wówczas Pan uśmiercił go na miejscu. Tego dnia król Dawid przestraszył się Boga i skierował Skrzynię do domu Obed- Edoma. Ale wkrótce zapragnął znów sprowadzić Skrzynię Przymierza do Jerozolimy, gdyż zobaczył, że Pan obficie błogosławił domowi Obed-Edoma i wszystkiemu, co do niego należało.

Król Dawid zrozumiał, że Święty Bóg daje szczegółowe prawa i zasady dla naszej ochrony. Bóg jasno przemówił do Mojżesza i Aarona (Księga Liczb 4, 15) w temacie właściwego przenoszenia Skrzyni Przymierza. Mogli ją przenosić tylko Lewici i to w określony sposób. Bóg wtedy już zaznaczył, że nie mogą dotykać niewłaściwie, gdyż poniosą śmierć. Dawid wziął sobie Boże prawa do serca i sprowadził Skrzynię do Jerozolimy. Historia Uzy stała się lekcją szacunku wobec Bożych praw i zasad, wobec Jego Świętości.

Co to dla nas oznacza? Czy mamy się Boga bać i Go unikać?

Absolutnie. Bóg jest dobry i woła do nas, abyśmy się zbliżyli, abyśmy Go szukali i mieli z Nim głęboką relację. Jednocześnie musimy pamiętać, że On był, jest i będzie Święty. Taka jest Jego Natura, Tożsamość. Jeśli ktoś świadomie podejmuje złe decyzje i postępuje wbrew Bożym zasadom, myśląc, że: Miłosierny Pan ,,przymknie oko", bo jest przecież miłosierny, to się grubo myli tak jak w tym śnie. Kuchenka spełniała swoje zadanie, jej żar służył do gotowania potraw, ale mężczyzna zlekceważył jej moc, złamał podstawowe zasady bezpieczeństwa. Czy to wina kuchenki, że padł?
Bóg wzywa nas do świętości: ,,Bądźcie święci, ponieważ Ja Jestem Święty, Pan, Wasz Bóg" ( Kapłańska 19,2).

Bóg okazuje Boże Miłosierdzie, Opatruje, Leczy, Odświeża, Ożywia, Przebacza ale też On pokazuje nam z czym musimy się rozprawić, uczy nas, daje nam czas na pokutę i uniżenie, jednak kiedy idziemy w ,,krzaki" świadomie, ponosimy konsekwencje swoich złych decyzji, bo On nie może zmienić swojej Świętej Natury. Zrobił wszystko co mógł zrobić: On nas tak ukochał, że DAŁ NAM SWEGO JEDYNEGO SYNA.

Zachęcam Was do odsłuchania w tym temacie (na stronie naszego kościoła, bądź na Youtube) ,,Słowo do Kościoła w Polsce" - Jakuba Kamińskiego i ,,Plaga - Proroctwo do Kościoła"  - Pastor Marii Dąbrowskiej.

O autorce:
Donata Karwan należy do Społeczności Chrześcijańskiej KBwCh ,,Bez Ścian" w Zielonej Górze. Ukończyła Szkołę Poradnictwa Rodzinnego prowadzoną przez Chrześcijański Instytut Biblijny w Warszawie. Jest wstawiennikiem w modlitwie, pedagogiem i obecnie kończy studia z zakresu psychologii.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.